Return to Site | View Calendar | List Version

to   


Tuesday May 21, 2019
8:30 AM - 9:30 AM    Pilates - pilates
 
9:30 AM - 10:03 AM    Stretch and Tone - STRETCH & TONE
 
2:00 PM - 4:00 PM    Open Gym - Open Gym
 
4:30 PM - 5:15 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 4:30 - 5:15pm
 
5:15 PM - 6:00 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 5:15-6:00pm
 
5:30 PM - 6:30 PM    Zumba - Zumba Tuesdays
 
5:30 PM - 6:30 PM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt Tues Evening class
 
5:45 PM - 6:45 PM    Buti yoga with Danielle & Michelle - Buti Yoga Tuesdays
 
6:00 PM - 6:45 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 6:00-6:45pm
 
6:00 PM - 7:30 PM    Girl Scout Troop 618
 
7:00 PM - 9:00 PM    Maine Mayhem
 
Wednesday May 22, 2019
5:30 AM - 6:15 AM    Spin Classes - Spin Wednesday Morning 5:30am - 6:15am -
 
8:50 AM - 9:50 AM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt
 
9:00 AM - 9:45 AM    Spin Classes - Spin Wednesdays 9:00am - 9:45am
 
9:00 AM - 10:00 AM    Barre Above workout class - Barre Above Wednesdays
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
5:00 PM - 6:00 PM    Youth Rugby - Youth Rugby Classes Ages 6-9
 
5:00 PM - 6:30 PM    Youth Rec Wrestling - Youth Wrestling
 
5:00 PM - 7:00 PM    Youth Ultimate Frisbee - Middle School Ultimate Frisbee
 
5:30 PM - 6:30 PM    Buti yoga with Danielle & Michelle - Buti Yoga with Danielle & Michelle Wednesday's
 
6:00 PM - 7:00 PM    Youth Rugby - Youth Rugby Classes Ages 10-14
 
6:00 PM - 7:00 PM    T'ai Chi - Advanced
 
6:00 PM - 9:00 PM    gorham co-op
 
Thursday May 23, 2019
8:00 AM - 4:00 PM    home school
 
8:30 AM - 9:30 AM    Pilates - pilates
 
9:30 AM - 10:03 AM    Stretch and Tone - STRETCH & TONE
 
3:25 PM - 4:25 PM    Mad Science - Great Falls - Radical Robotics
 
5:30 PM - 6:30 PM    Zumba - Zumba Thursdays
 
5:30 PM - 6:30 PM    Turbo Kick Live - TKL Thursday
 
5:30 PM - 6:30 PM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Recreation Sandlot Softball
 
5:30 PM - 7:00 PM    Girl scouts troop 1027
 
6:00 PM - 7:00 PM    Acro/ Movement Classes - Dance Mix
 
Friday May 24, 2019
9:45 AM - 10:45 AM    Acro/ Movement Classes - Acro and Movement
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
10:00 AM - 12:00 PM    Knitting Group - Knitting Group
 
3:20 PM - 4:20 PM    Mad Science - Village - Radical Robotics
 
5:00 PM - 7:00 PM    Youth Ultimate Frisbee - Middle School Ultimate Frisbee
 
Saturday May 25, 2019
8:00 AM - 9:00 AM    Barre Above workout class - Barre Above Saturdays
 
8:30 AM - 9:30 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Tee Ball
 
8:30 AM - 9:30 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Recreation Sandlot Softball
 
9:00 AM - 10:30 AM    Zumba - Zumba Saturday
 
9:45 AM - 10:45 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Coach Pitch Baseball
 
10:00 AM - 12:00 PM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Coach Pitch Softball
 
2:00 PM - 4:00 PM    Open Gym - Open Gym
 
Sunday May 26, 2019
8:30 AM - 9:45 AM    Yoga - Yoga Saturday
 
Monday May 27, 2019
5:30 AM - 6:15 AM    Spin Classes - Spin Monday - 5:30-6:15am
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
5:30 PM - 6:30 PM    Yoga - Yoga Monday
 
6:30 PM - 7:30 PM    Country Heat - Country Heat -
 
Tuesday May 28, 2019
8:30 AM - 9:30 AM    Pilates - pilates
 
9:30 AM - 10:03 AM    Stretch and Tone - STRETCH & TONE
 
2:00 PM - 4:00 PM    Open Gym - Open Gym
 
4:30 PM - 5:15 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 4:30 - 5:15pm
 
5:15 PM - 6:00 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 5:15-6:00pm
 
5:30 PM - 6:30 PM    Zumba - Zumba Tuesdays
 
5:30 PM - 6:30 PM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt Tues Evening class
 
5:45 PM - 6:45 PM    Buti yoga with Danielle & Michelle - Buti Yoga Tuesdays
 
6:00 PM - 6:45 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 6:00-6:45pm
 
7:00 PM - 9:00 PM    Maine Mayhem
 
Wednesday May 29, 2019
8:50 AM - 9:50 AM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt
 
9:00 AM - 10:00 AM    Barre Above workout class - Barre Above Wednesdays
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
5:00 PM - 6:00 PM    Youth Rugby - Youth Rugby Classes Ages 6-9
 
5:00 PM - 6:30 PM    Youth Rec Wrestling - Youth Wrestling
 
5:00 PM - 7:00 PM    Youth Ultimate Frisbee - Middle School Ultimate Frisbee
 
5:30 PM - 6:30 PM    Buti yoga with Danielle & Michelle - Buti Yoga with Danielle & Michelle Wednesday's
 
6:00 PM - 7:00 PM    Youth Rugby - Youth Rugby Classes Ages 10-14
 
6:00 PM - 7:00 PM    T'ai Chi - Advanced
 
Thursday May 30, 2019
8:30 AM - 9:30 AM    Pilates - pilates
 
9:30 AM - 10:03 AM    Stretch and Tone - STRETCH & TONE
 
10:00 AM - 12:00 PM    Southern Maine Lacemakers
 
3:25 PM - 4:25 PM    Mad Science - Great Falls - Radical Robotics
 
5:30 PM - 6:30 PM    Zumba - Zumba Thursdays
 
5:30 PM - 6:30 PM    Turbo Kick Live - TKL Thursday
 
5:30 PM - 6:30 PM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Recreation Sandlot Softball
 
6:00 PM - 7:00 PM    Acro/ Movement Classes - Dance Mix
 
Friday May 31, 2019
9:45 AM - 10:45 AM    Acro/ Movement Classes - Acro and Movement
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
10:00 AM - 12:00 PM    Knitting Group - Knitting Group
 
2:30 PM - 4:30 PM    Adult and Pediatric First Aid/CPR/AED - First Aid/CPR/AED
 
3:20 PM - 4:20 PM    Mad Science - Village - Radical Robotics
 
5:00 PM - 7:00 PM    Youth Ultimate Frisbee - Middle School Ultimate Frisbee
 
5:00 PM - 10:00 PM    GOrham Fire interviews
 
5:30 PM - 6:30 PM    Youth Spring Soccer - Grades K-2
 
5:30 PM - 7:00 PM    Youth Spring Soccer - Grades 3-6
 
Saturday June 1, 2019
7:00 AM - 4:00 PM    GOrham Fire interviews
 
8:00 AM - 9:00 AM    Barre Above workout class - Barre Above Saturdays
 
8:00 AM - 5:00 PM    cricket comforts
 
8:00 AM - 9:00 PM    Walker Softball Tournament - Team Registration
 
8:30 AM - 9:30 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Tee Ball
 
8:30 AM - 9:30 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Recreation Sandlot Softball
 
9:00 AM - 10:30 AM    Zumba - Zumba Saturday
 
9:45 AM - 10:45 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Coach Pitch Baseball
 
10:00 AM - 12:00 PM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Coach Pitch Softball
 
2:00 PM - 4:00 PM    Open Gym - Open Gym
 
Sunday June 2, 2019
8:30 AM - 9:45 AM    Yoga - Yoga Saturday
 
9:00 AM - 1:00 PM    Edible Landscape planting - June 1st planting
 
12:00 PM - 4:00 PM    Walker Softball Tournament - Team Registration
 
Monday June 3, 2019
8:50 AM - 9:50 AM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
5:30 PM - 6:30 PM    Yoga - Yoga Monday
 
5:30 PM - 7:30 PM    Girl Scout Troop 1937
 
6:00 PM - 7:00 PM    Troop 2300
 
6:00 PM - 7:00 PM    Dog Training - Beginner Class April 6:00pm
 
6:30 PM - 7:30 PM    Country Heat - Country Heat -
 
7:10 PM - 8:10 PM    Dog Training - Beginner 7:10pm -8:10pm
 
Tuesday June 4, 2019
8:30 AM - 9:30 AM    Pilates - pilates
 
9:30 AM - 10:03 AM    Stretch and Tone - STRETCH & TONE
 
2:00 PM - 4:00 PM    Open Gym - Open Gym
 
4:00 PM - 5:00 PM    Track (MPRA) Pine Tree State Games - Free Program! - Track - MPRA
 
4:30 PM - 5:15 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 4:30 - 5:15pm
 
5:15 PM - 6:00 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 5:15-6:00pm
 
5:30 PM - 6:30 PM    Zumba - Zumba Tuesdays
 
5:30 PM - 6:30 PM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt Tues Evening class
 
5:45 PM - 6:45 PM    Buti yoga with Danielle & Michelle - Buti Yoga Tuesdays
 
6:00 PM - 6:45 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 6:00-6:45pm
 
6:00 PM - 7:00 PM    Track - Summer Track
 
6:00 PM - 7:30 PM    Girl Scout Troop 618
 
6:00 PM - 9:00 PM    Gysa
 
6:30 PM - 7:30 PM    Herbal Salve class - Herb class
 
Wednesday June 5, 2019
8:50 AM - 9:50 AM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt
 
9:00 AM - 10:00 AM    Barre Above workout class - Barre Above Wednesdays
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
5:00 PM - 6:30 PM    Youth Rec Wrestling - Youth Wrestling
 
5:00 PM - 7:00 PM    Youth Ultimate Frisbee - Middle School Ultimate Frisbee
 
5:30 PM - 6:30 PM    Buti yoga with Danielle & Michelle - Buti Yoga with Danielle & Michelle Wednesday's
 
6:00 PM - 7:00 PM    T'ai Chi - Advanced
 
6:00 PM - 8:00 PM    Gorham Co-op
 
Thursday June 6, 2019
8:30 AM - 9:30 AM    Pilates - pilates
 
9:30 AM - 10:03 AM    Stretch and Tone - STRETCH & TONE
 
11:00 AM - 7:00 PM    RSU14 Katahdin Program
 
3:25 PM - 4:25 PM    Mad Science - Great Falls - Radical Robotics
 
5:30 PM - 6:30 PM    Zumba - Zumba Thursdays
 
5:30 PM - 6:30 PM    Turbo Kick Live - TKL Thursday
 
5:30 PM - 6:30 PM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Recreation Sandlot Softball
 
5:30 PM - 7:00 PM    Girl scouts troop 1027
 
6:00 PM - 7:00 PM    Acro/ Movement Classes - Dance Mix
 
Friday June 7, 2019
9:45 AM - 10:45 AM    Acro/ Movement Classes - Acro and Movement
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
10:00 AM - 12:00 PM    Knitting Group - Knitting Group
 
3:20 PM - 4:20 PM    Mad Science - Village - Radical Robotics
 
5:00 PM - 7:00 PM    Youth Ultimate Frisbee - Middle School Ultimate Frisbee
 
5:30 PM - 6:30 PM    Youth Spring Soccer - Grades K-2
 
5:30 PM - 7:00 PM    Youth Spring Soccer - Grades 3-6
 
Saturday June 8, 2019
8:00 AM - 9:00 AM    Barre Above workout class - Barre Above Saturdays
 
8:30 AM - 9:30 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Tee Ball
 
8:30 AM - 9:30 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Recreation Sandlot Softball
 
9:00 AM - 10:30 AM    Zumba - Zumba Saturday
 
9:45 AM - 10:45 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Coach Pitch Baseball
 
10:00 AM - 12:00 PM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Coach Pitch Softball
 
2:00 PM - 4:00 PM    Open Gym - Open Gym
 
Sunday June 9, 2019
8:00 AM - 12:00 PM    Fort Hill Community Chruch
 
8:30 AM - 9:45 AM    Yoga - Yoga Saturday
 
Monday June 10, 2019
8:50 AM - 9:50 AM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:30 PM - 6:30 PM    Yoga - Yoga Monday
 
6:30 PM - 7:30 PM    Country Heat - Country Heat -
 
Tuesday June 11, 2019
8:30 AM - 9:30 AM    Pilates - pilates
 
9:30 AM - 10:03 AM    Stretch and Tone - STRETCH & TONE
 
2:00 PM - 4:00 PM    Open Gym - Open Gym
 
4:00 PM - 5:00 PM    Track (MPRA) Pine Tree State Games - Free Program! - Track - MPRA
 
4:30 PM - 5:15 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 4:30 - 5:15pm
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:15 PM - 6:00 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 5:15-6:00pm
 
5:30 PM - 6:30 PM    Zumba - Zumba Tuesdays
 
5:30 PM - 6:30 PM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt Tues Evening class
 
5:45 PM - 6:45 PM    Buti yoga with Danielle & Michelle - Buti Yoga Tuesdays
 
6:00 PM - 6:45 PM    Mini Mitts- Pre K Tee Ball - 6:00-6:45pm
 
6:00 PM - 7:00 PM    Track - Summer Track
 
Wednesday June 12, 2019
8:50 AM - 9:50 AM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt
 
9:00 AM - 10:00 AM    Barre Above workout class - Barre Above Wednesdays
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
5:00 PM - 7:00 PM    Youth Ultimate Frisbee - Middle School Ultimate Frisbee
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:30 PM - 6:30 PM    Buti yoga with Danielle & Michelle - Buti Yoga with Danielle & Michelle Wednesday's
 
6:00 PM - 7:00 PM    T'ai Chi - Advanced
 
6:00 PM - 7:30 PM    Girl Scout Troop 618
 
Thursday June 13, 2019
8:30 AM - 9:30 AM    Pilates - pilates
 
9:30 AM - 10:03 AM    Stretch and Tone - STRETCH & TONE
 
10:00 AM - 12:00 PM    Southern Maine Lacemakers
 
5:30 PM - 6:30 PM    Zumba - Zumba Thursdays
 
5:30 PM - 6:30 PM    Turbo Kick Live - TKL Thursday
 
5:30 PM - 6:30 PM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Recreation Sandlot Softball
 
Friday June 14, 2019
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
10:00 AM - 12:00 PM    Knitting Group - Knitting Group
 
5:00 PM - 7:00 PM    Youth Ultimate Frisbee - Middle School Ultimate Frisbee
 
5:30 PM - 6:30 PM    Youth Spring Soccer - Grades K-2
 
5:30 PM - 7:00 PM    Youth Spring Soccer - Grades 3-6
 
Saturday June 15, 2019
8:00 AM - 9:00 AM    Barre Above workout class - Barre Above Saturdays
 
8:30 AM - 9:30 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Tee Ball
 
8:30 AM - 9:30 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Recreation Sandlot Softball
 
9:00 AM - 10:30 AM    Zumba - Zumba Saturday
 
9:45 AM - 10:45 AM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Coach Pitch Baseball
 
10:00 AM - 12:00 PM    Tee Ball, baseball & softball Grades K-6 - Coach Pitch Softball
 
11:00 AM - 5:00 PM    private rental
 
Sunday June 16, 2019
8:00 AM - 12:00 PM    Fort Hill Community Chruch
 
8:30 AM - 9:45 AM    Yoga - Yoga Saturday
 
Monday June 17, 2019
8:50 AM - 9:50 AM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:30 PM - 6:30 PM    Yoga - Yoga Monday
 
5:30 PM - 7:00 PM    Coed Basketball Camp - Co ed Basketball
 
6:30 PM - 7:30 PM    Country Heat - Country Heat -
 
Tuesday June 18, 2019
6:00 AM - 7:30 PM    Girl Scout Troop 618
 
8:30 AM - 9:30 AM    Pilates - pilates
 
9:30 AM - 10:03 AM    Stretch and Tone - STRETCH & TONE
 
4:00 PM - 5:00 PM    Track (MPRA) Pine Tree State Games - Free Program! - Track - MPRA
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:30 PM - 6:30 PM    Zumba - Zumba Tuesdays
 
5:30 PM - 6:30 PM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt Tues Evening class
 
5:30 PM - 7:00 PM    Coed Basketball Camp - Co ed Basketball
 
5:45 PM - 6:45 PM    Buti yoga with Danielle & Michelle - Buti Yoga Tuesdays
 
6:00 PM - 7:30 PM    Track - Summer Track
 
Wednesday June 19, 2019
8:50 AM - 9:50 AM    Cardio Sculpt - Cardio Sculpt
 
9:00 AM - 10:00 AM    Barre Above workout class - Barre Above Wednesdays
 
9:00 AM - 11:00 AM    Youth Tennis - Youth Tennis Camp (for experienced MS and HS players who can rally and keep score)
 
9:00 AM - 2:00 PM    Green Screen Studio Filmmaking Camp with Unwritten Roads - Green Screen Studio Film Making Camp
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:00 PM - 9:00 PM    Summer Camp Training
 
5:30 PM - 6:30 PM    Buti yoga with Danielle & Michelle - Buti Yoga with Danielle & Michelle Wednesday's
 
5:30 PM - 7:00 PM    Coed Basketball Camp - Co ed Basketball
 
6:00 PM - 7:30 PM    Track - Summer Track
 
Thursday June 20, 2019
8:30 AM - 9:30 AM    Pilates - pilates
 
9:00 AM - 11:00 AM    Youth Tennis - Youth Tennis Camp (for experienced MS and HS players who can rally and keep score)
 
9:00 AM - 2:00 PM    Green Screen Studio Filmmaking Camp with Unwritten Roads - Green Screen Studio Film Making Camp
 
9:30 AM - 10:03 AM    Stretch and Tone - STRETCH & TONE
 
5:30 PM - 6:30 PM    Zumba - Zumba Thursdays
 
5:30 PM - 6:30 PM    Turbo Kick Live - TKL Thursday
 
5:30 PM - 7:00 PM    Coed Basketball Camp - Co ed Basketball
 
Friday June 21, 2019
9:00 AM - 11:00 AM    Youth Tennis - Youth Tennis Camp (for experienced MS and HS players who can rally and keep score)
 
9:00 AM - 2:00 PM    Green Screen Studio Filmmaking Camp with Unwritten Roads - Green Screen Studio Film Making Camp
 
10:00 AM - 11:00 AM    Weight No More - Weight No More
 
10:00 AM - 12:00 PM    Knitting Group - Knitting Group